Hint Güneşi – Bhowani Junction (1956) [İNGİLİZCE]

Hint Güneşi - Bhowani Junction (1956) filminin afişi

FRAGMAN:

http://www.imdb.com/title/tt0049007/

Video: Xvid 640×272 23.976fps [Stream 00]
Audio: MP3 48000Hz stereo 128kbps [01) Bhowani Junction (1956) WAC DVDRip BBM]

SES: İngilizce
ALTYAZI: İngilizce

Tür: Dram, Macera, Romantik
Yapım Yılı, Ülkesi: 1956 – ABD, İngiltere
Yapımcı: Pandro S. Berman
Senaryo (Kitap): John Masters
Senaryo: Sonya Levien, Ivan Moffat
Yönetmen: George Cukor
Görüntü Yönetmeni: Freddie Young
Müzik: Miklós Rózsa
Gösterim Tarihi: Şubat 1957 (Türkiye)

Oyuncular:
Ava Gardner … Victoria Jones
Stewart Granger … Col. Rodney Savage
Bill Travers … Patrick Taylor
Abraham Sofaer … Surabhai
Francis Matthews … Ranjit Kasel
Marne Maitland … Govindaswami
Peter Illing … Ghanshyam
Edward Chapman … Thomas Jones
Freda Jackson … The Sandani
Lionel Jeffries … Lt. Graham McDaniel
Alan Tilvern … Ted Dunphy

Hakkında:
1947 yılında İngilizlerin Hindistan’dan çekilirken yaşanan kargaşa sırasında yarı Hintli bir kadın, kimliğini bulmaya çalışıyor. Babası İngiliz, annesi Hindu olan kadın kimin tarafında yer alacak? Hangi kimliği sahiplenecek? Hindu mu, İngiliz mi?
Film Türkiye’de “Hint Güneşi” adıyla gösterildi.

   

   

Konu:
Hindistan’ın bağımsızlığı sırasında yaşananlardan bir bölüm Victoria Jones (Ava Gardner) aracılığıyla anlatılıyor. Bir kaç yıl İngiltere’de kaldıktan sonra memleketi Hindistan’a dönüyor. Babası İngiliz annesi Hindu olan Victoria Jones, bir İngiliz subayı. O kendini bir İngiliz olarak kabul ediyor. Hatta hırslı bir demiryolu görevlisi olan Patrick Taylor (Bill Travers) ile evlenmeyi düşünüyor. Bu sırada bir Hindu subay, ona tecavüze kalkışıyor. Bir Hindu ile evlenmesi gerektiği konusunda ikna ediliyor. Ancak evlenme töreni onu bunaltıyor.
Mahatma Gandhi’nin önderlik ettiği, Hindistan Ulusal Ordusu’nun (INA) da desteklediği bağımsızlık hareketi hızla yayılıyordu. Eylem sürüyor, yaralananlar ve ölenler oluyordu.
Birlikte görev yaptığı Albay Rodney Savage (Stewart Granger) ise demiryolunu korumaya ve olayları yatıştırmaya çalışıyordu. Hindistan’ın bağımsızlığı sırasında yaşanan kargaşalar Albay Rodney Savage ile Victoria Jones birbirine yakınlaştırıyor.

Storyline
The year is 1947, the British are on the verge of finally leaving India. Amongst the few who are sorry to see the British leave are the Anglo-Indians, half British and half Indian, for they are going to miss the patronage of their white cousins, the job reservations, and the important status and positions they currently hold. The British, quite frankly, do not think well of Anglo-Indians, nor do the Indians. Victoria Jones is one such Anglo-Indian, a WAC in the British Army, her father a railway engine driver, and her mom a housewife. She is close to another Anglo-Indian, Patrick Taylor, but changes her mind about him as he harbors deep hatred for the Indians. She witnesses Col. Rodney Savage instruct his soldiers to pour filthy water and garbage at the hands of untouchables on high-caste men and women who are protesting by laying down on the railway tracks to prevent trains from moving…

—-
Ava Gardner was never more alluring than as the half-caste heroine of Bhowani Junction. Set during India’s battle for independence from Britain, the film begins with Gardner returning to her native land after spending several years in England. Her true loyalties, and her own sense of who she really is, are put to the test by the two men in her life: Stewart Granger, whose job it is to prevent saboteurs from destroying the trains at Bhowani Junction, and Bill Travers, another half-caste. When she kills a potential rapist in self-defense, Gardner is given comfort by Communist insurrectionist Peter Illing, further dividing her fidelities. A climactic attempt on the life of Mahatma Gandhi provides a rousing finish to this romantic melodrama. Bhowani Junction was adapted from the novel by John Masters.

Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: