Fetih 1453 – Conquest 1453 (2012) 1080p

Fetih 1453 - Conquest 1453 (2012) filminin afişi

FRAGMAN:

http://www.imdb.com/title/tt1783232/

Video: MPEG4 Video (H264) 1920×808 25.00fps [Video]
Audio: Dolby AC3 48000Hz 6ch [Audio]
Subtitle: UTF-8 [Subtitle]

SES: Türkçe
ALTYAZI: İngilizce / Almanca / Türkçe

Fetih 1453 – Conquest 1453 (2012) filminin yapımcısı ve yönetmeni Faruk Aksoy

Türü: Tarihi, Macera, Dram
Yapım Yılı, Ülkesi: 2012 – Türkiye
Yapımcı: Faruk Aksoy, Servet Aksoy, Ayşe Germen
Senaryo: Atilla Engin
Yönetmen: Faruk Aksoy
Görüntü Yönetmeni: Mirsad Herovic, Hasan Gergin
Sanat Yönetmeni: Servet Aksoy
Müzik: Benjamin Wallfisch
Kurgu: Erkan Özekan
Gösterim Tarihi: 16 Şubat 2012 Saat 14:53 (Türkiye)

Oyuncular:
Devrim Evin … Sultan II. Mehmed
İbrahim Çelikkol … Ulubatlı Hasan
Dilek Serbest … Era
Cengiz Coşkun … Giovanni Giustiniani
Erden Alkan … Chandarly Halil Pasha
Recep Aktuğ … XI. Constantine
Raif Hikmet Cam … Akşemseddin
Naci Adıgüzel … Granduk Notaras
Sedat Mert … Zağanos Paşa
Mustafa Atilla Kunt … Şahabettin Paşa
Özcan Aliser … Saruca Paşa
Yılman Babatürk … İshak Paşa
Murat Sezal … İsa Paşa
Faik Aksoy … Karaca Paşa
Hüseyin Santur … Baltaoğlu Süleymen Paşa

Hakkında:
Son dönemde Türk sinemasının en çok konuşulan tartışılan filmi. İstanbul’un Fethi’ni konu alan ve Ulubatlı Hasan’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı Fetih 1453 (2012) filminin yapımı için 18.200.000 dolar harcandı. Harcama gişe başarısını da getirdi.
Film 16 Şubat 2012’de saat 14:53’te 450 kopya ile 900 salonda gösterime girdi. 6 milyon seyirci barajını geçen Türk sinema tarihinin ilk filmi oldu.
Yurt dışında yaptırılan animasyonlar, kullanılan efektler, savaş ve kılıçla dövüşme sahneleri ve çekim kalitesiyle Hollywood tarzı filmlerin Türkiye’de çekilebileceğini gösterdi.
Bu konuda ilk adımı Kurtlar Vadisi-Irak (2006) [www.imdb.com/title/tt0493264/] attı. Özellikle canlı bombanın patlatılması sahnesi çok konuşuldu. Ancak Türk sinemasında bu tür yapımların arkası gelmedi. Aradan 4 yıl geçmesi gerekti. Mahsun Kırmızıgül cesaretli bir adım attı ve New York’ta Beş Minare (2010) [http://www.imdb.com/title/tt1686039/] filmini çekti. Çekimleri Amerika’da da yapılan filmde yabancı oyuncular da rol aldı. Özellikle araba ve kovalamaca sahneleri Hollywood filmlerinden farksızdı. Üçüncü adım için iki yıl geçmesi gerekti. Bu adımı da Fatih Aksoy, Fetih 1453 filmiyle yaptı.
Yüzüklerin Efendisi, 300 Spartalı, Kral Arthur ve Cennetin Krallığı gibi filmlerden alıntılar hatta kopya sahneler olduğu tartışmaları sürdü.

Filmle ilgili tartışmalardan bazılarını okumak için tıklayın:

FETİH 1453’e DE FARKLI BAKTI

FETİH 1453 POLEMİĞİ

Ancak Türk sineması için gerçekten büyük bir adım atıldı ve ortaya çok başarılı bir film çıktı.

Film hakkında çok geniş bir incelemeyi şu adreste bulabilirsiniz:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Fetih_1453#cite_note-64

   

    

Konu:
Sultan Mehmet, Babası 2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı.
Sultan Mehmet ilk tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle tahttan feragat ederek Mehmet’i devletin başına geçirdi.Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi.
Şimdi yeniden ve daha güçlü bir şekilde tahtına dönmüştü. Yine öncelikli hedefi İstanbul’un fethedilmesiydi. O peygamber Efendimiz’in (S. A. V.) müjdelediği güzel kumandan olmak istiyordu;“Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”
Bu hedefe onu götürecek her şeyi bir bir hesaplamıştı. Öncelikle gerekli hazırlıkları yapana kadar, tüm komşu ülkelerle barış içerisinde yaşamalıydı. Papalık dahil, Macarlara, Sırplara, Lehlere, Ceneviz ve Venediklilere elçiler göndererek barış içerisinde yaşamak istediğini bildirdi. Gelibolu tersanesini restore ettirerek, senede 100 kadırga yapılabilir hale getirdi.
Bu sırada Doğu Roma İmparatoru Konstantin, genç yaşından dolayı toy ve basiretsiz olduğunu düşündüğü Sultan Mehmet’e karşı, elinde tutsak olan Şehzade Orhan’ı serbest bırakmamak için, babası 2. Murat tarafından her yıl kendisine ödenen parayı bir kaç misline çıkarmıştı. Bütün amacı, Sultan Mehmet’in tavizler vererek iyice itibarsızlaşmasını sağlamaktı. Üstelik Sultan Mehmet bu tavizleri de veriyor, Konstantin’in bütün isteklerini kabul ediyordu. Ancak bu durum bile, sadece Sultan Mehmet’in stratejisinden ibaretti.
Karamanoğulları’nın bir isyan çıkarmaya başladığının haberi alınır alınmaz, Osmanlı Ordusu, Akşehir’e doğru yola koyuldu. Karamanoğlu İbrahim hiç beklemediği kadar kalabalık bir ordu gördü karşısında. Barış talebinde bulunmak zorunda kaldı. Ordusunun yara almaması için Sultan Mehmet barış talebini kabul etti. Sefer dönüşünde, savaşmadıkları halde bahşiş isteyen bir kısım yeniçeri Sultan’ın otağının önünü kesince; Sultan Mehmet hem cülusları dağıttı, hem de firar eden askerleri bahane ederek, Başvezir Halil Paşa’nın adamı olan Yeniçeri Ağası Kurtçu Doğan’ı dayak cezasına çarptırdı ve sürgüne yolladı. Bu hadiseyle ordusunun üzerindeki hakimiyetini tamamen sağlamış oldu.
Edirne’ye döndükten sonra İmparator Konstantin’e bir elçi göndererek, Orhan için ödediği tahsisatı artık yollamayacağını bildirdi. Ardından, Anadolu Hisarı’nın karşısında Boğazkesen (Rumeli) Hisarı’nın yapımına başladı. Bu fiili olarak Doğu Roma İmparatorluğu’na savaş açmak demekti.
Bu durum Avrupa devletlerince de fark edilmişti. Ancak Fransız ve İngilizlerin birbiriyle savaşıyor olması, Alman Kralının da taht kavgalarıyla uğraşması gibi gerçekler yüzünden Doğu Roma İmparatorluğu’na yardım etmek neredeyse imkânsızdı ve Fatih Sultan Mehmet de bunu çok iyi biliyordu. Papanın bir takım girişimleri de sonuçsuz kalmıştı.
Tarih 2 Nisan 1453’ü gösterdiğinde, surlarının üzerindeki Rum askerleri karşılarında, Sultan Mehmet ve binlerce Türk askerini buldular…

Storyline:
In 1453, the Byzantine capital of Constantinople is surrounded by Ottoman Turks. The city is but a shadow of its former glory due to the empire’s ever receding coffers, while the Ottoman Empire continues to grow rich. After years of tolerating the existance of Byzantium, the ambitious sultan, Mehmet II launches his campaign to end the Byzantine Empire and take Constantinople for the Ottomans, resulting in arguably the greatest siege of that age.

Comments
2 Responses to “Fetih 1453 – Conquest 1453 (2012) 1080p”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Fetih 1453 – Conquest 1453 (2012) 1080p […]

  2. […] Fetih 1453 – Conquest 1453 (2012) 1080p […]Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: