Perde Açılıyor – All About Eve (1950) 480p

All About Eve (1950) filminin afişi

FRAGMAN:

http://www.imdb.com/title/tt0042192/

Video: Xvid 864×640 23.98fps [Stream 00]
Audio: Dolby AC3 48000Hz stereo 256kbps [Stream 01]
Audio: Dolby AC3 48000Hz 6ch 448kbps [Stream 02]

SES: Türkçe / İngilizce
ALTYAZI: Türkçe / İngilizce

Tür: Dram
Yapım Yılı, Ülkesi: 1950 – ABD
Yapımcı: Darryl F. Zanuck
Senaryo (Kitap): Joseph L. Mankiewicz
Senaryo: Joseph L. Mankiewicz, Erich Kästner, Mary Orr
Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz
Görüntü Yönetmeni: Milton R. Krasner
Müzik: Alfred Newman
Gösterim Tarihi: 13 Ekim 1950 (ABD)

Oyuncular:
Bette Davis … Margo Channing
Anne Baxter … Eve Harrington
George Sanders … Addison DeWitt
Celeste Holm … Karen
Gary Merrill … Bill Simpson
Hugh Marlowe … Lloyd Richards
Gregory Ratoff … Max Fabian
Barbara Bates … Phoebe
Marilyn Monroe … Miss Casswell
Thelma Ritter … Birdie
Walter Hampden … Aged Actor
Randy Stuart … Girl
Craig Hill … Leading Man
Leland Harris … Doorman
Barbara White … Autograph Seeker

Hakkında:
Broadway yıldızı olmak için neler yapmak gerekir? İyi oyuncu olmak yeterli mi? Pek çok kişinin “En İyi 10 Film”i arasında olması gereken “All About Eve (1950)” bize pırıltılı sahne dünyasının perde arkasında yaşananları anlatıyor.
Filmde Marilyn Monroe’un da küçük bir rolü var.
“All About Eve (1950)”, 23. Oscar ödüllerinde 14 dalda ödüle aday gösterilmiş ve bunların altısında Oscar kazanmış bir yapımdır.
All About Eve (1950)”, 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.
All About Eve (1950) filmi “Eve Hakkında Herşey” yerine Türkiye’de “Perde Açılıyor” adıyla gösterildi.

   

   

Konu:
Yaşı ilerlemekte olan ünlü Broadway yıldızı Margo Channing (Bette Davis), oyun yazarı Lloyd Richards (Hugh Marlowe) ve yönetmen Bill Sampson’ın (Gary Merrill) yolları tiyatrocu olma hayaliyle yanıp tutuşan Eve Harrington (Anne Baxter) ile kesişir.

All About Eve (1950) filminin kıyafetlerindenHırs ve ihanet hayatlarının her kesimine girer. Hırs ve ihanet, Amerikan folklorunun bir parçası haline gelmiştir.

Eve, Margo’nun büyük bir hayranıdır ve kısa sürede onun güvenini kazanmayı başarır. Margo’nun evine taşınan masum görünüşlü Eve’nin başka amaçları vardır. Margo’nun yerini almak isteyen Eve, sinsi planlarını sırayla uygulamaya başlar. Margo’nun yıldızı sönerken Eve başarıdan başarıya koşar.
Margo Channing, (Bette Davis) ilerleyen yaşını yavaş yavaş belli etmeye başlamış, ününün doruğunda bir Broadway yıldızdır. Sevildiğini bilse de kendisinden sekiz yaş genç olan yönetmen sevgilisi Bill (Gary Merrill) ile olan ilişkisinin geleceğinden endişe etmektedir. En yakın dostları ise Margo’nun oynadığı pek çok oyunun da yazarı olan Lloyd Richards (Hugh Marlowe) ve karısı Karen (Celeste Holm)’dır.

Karen, Margo’nun hayranı olan ve onun bütün oyunlarını izlediğini söyleyen Eva Harrington (Anne Baxter) adlı genç bir kızla tanışır. Bir pilot olan kocasını bir kazada kaybettiğini ve hayata yeniden bağlanmasını Margo’nun oyunlarının sağladığını iddia eden bu masum ve alçakgönüllü genç kız, Margo için her seyi yapmaya hazırdır. Karen tarafından Margo ile tanıştırılan Eve, kısa bir süre içinde Margo’nun evine taşınır ve ona her konuda yardımcı olmaya başlar. Margo’nun yıllardır yanında çalışan yardımcısı Birdie (Thelma Ritter), sinsi ve kurnaz bulduğu Eve’den hiçbir zaman hoşlanmaz; fakat Eve, Birdie dışında herkesin sevgisini kazanmış gibidir.
Bette Davis Margo Channing rolündeEve kısa bir süre sonunda kurnazlığı ile Margo’nun yedek oyuncusu olur ve ardından onun yokluğundan faydalanıp dolu bir salonda onun yerine başrol oynar. Kendisini öven tiyatro eleştirmenleri dışında Margo’nun sevgilisini de ele geçirmeye çalışır. Doymak bilmez hırsı ile Margo’nun sahip olduğu her şeye sahip olmaya niyetlidir. Bunun için yalan söylemekte ya da şantaj yapmakta bir an olsun tereddüt etmez. Bu sayede Lloyd Richards’ı ele geçirir, yıllar önce Margo için yazılmış bir oyunun başrolünü alır. Tüm bu olaylar sırasında ondan ilk şüphelenen kişi eleştirmen Addison DeWitt (George Sanders) olur. Onun geçmişini araştıran Addison, Eve’in anlattığından çok farklı biri olduğunu fark eder ve onu köşeye sıkıştırır. Bu esnada Eve başarılı oyunculuğu ile önemli bir ödül almayı başarır.
Eve, bir gece dairesine geri döndüğünde içeriye gizlice sızmış genç bir hayranı ile karşılaşır. Phoebe adlı bu genç kız, Eve için her şeyi yapmaya hazırdır. Eve’in görmediği bir anda -Eve’in daha önce Margo’ya yaptığı gibi – onun elbisesi ve ödülü ile aynanın karşısında geçip kendini izler. Phoebe’nin aynada çoğalan görüntüsü ile filmin sonlandığı bu noktada, Margo’nun başına gelenlerin Eve’in başına da geleceğini ve Broadway’de bu akışın hep sürüp gideceğini anlarız.

Storyline
Aspiring actress Eve Harrington maneuvers her way into the lives of Broadway star Margo Channing, playwright Lloyd Richards and director Bill Sampson. This classic story of ambition and betrayal has become part of American folklore. Bette Davis claims to have based her character on the persona of film actress Talullah Bankhead. Davis’ line “Fasten your seatbelts, it’s going to be a bumpy night” is legendary, but, in fact, all of the film’s dialog sparkles with equal brilliance.

Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: