Bazıları Sıcak Sever – Some Like It Hot (1959) 720p

FRAGMAN:

http://www.imdb.com/title/tt0053291/

Video: MPEG4 Video (H264) 1192×720 23.98fps [Video]
Audio: Dolby AC3 48000Hz stereo [Audio]
Subtitle: UTF-8 [Subtitle]

SES: Türkçe / İngilizce
ALTYAZI: İngilizce / Türkçe

Tür: Komedi
Yapım Yılı, Ülkesi: 1959 – ABD
Yapımcı: I.A.L. Diamond, Doane Harrison, Billy Wilder
Senaryo: Billy Wilder, I. A. L. Diamond
Yönetmen: Billy Wilder
Müzik: Adolph Deutsch
Görüntü Yönetmeni: Charles Lang
Gösterim Tarihi: 30 Aralık 1959 (Türkiye)

Marily Monreo ile Tony Curtis, Some Like It Hot (1959) filminde

Oyuncular:
Marilyn Monroe … Sugar Kane Kowalczyk
Tony Curtis … Joe
Jack Lemmon … Jerry
George Raft … Spats Colombo
Pat O’Brien … Det. Mulligan
Joe E. Brown … Osgood Fielding III
Nehemiah Persoff … Little BonaparteJoan Shawlee … Sweet Sue
Billy Gray … Sig Poliakoff
George E. Stone … Toothpick Charlie
Dave Barry … Beinstock
Mike Mazurki … Spats’ Henchman
Harry Wilson … Spats’ Henchman
Beverly Wills … Dolores
Barbara Drew … Nellie Film Hakkında:
Filmin yönetmenliğini Billy Wilder yaptı. Wilder, Tony Curtis veya Jack Lemmon’un yerine Frank Sinatra’yı düşünmüştü. Ancak son anda Frank Sinatra’dan vazgeçmişti.
Billy Wilder, I.A. L. Diamond ile birlikte filmin senaryosuna da imza attı. Robert Thoeren ve Michael Logan’a ait bir öyküden yola çıkılarak sinemaya uyarlandı.
Bu öykü Michael Logan tarafından (gangster sahnelerini içermeyecek şekilde) “Fanfaren der Liebe – 1951” adlı Kurt Hoffmann yapımı bir film için yazılmıştır. Bu yüzden Billy Wilder’in filmi aynı öykünün yeniden çevrimi olarak görülmüştür.

Tony Curtis ve Jack Lemmon, çekimler öncesi makyajlarını yaptırıyor

Aslında filmin renkli çekilmesi planlanmıştı. Deneme çekimlerinde Tony Curtis ile Jack Lemmon’ı kadın kılığına sokmak için yapılan ağır makyajın ortaya çıkardığı görüntü o günkü teknik imkanlarla düzeltilemeyince filmin siyah-beyaz olmasına karar verildi.

Florida’da geçen sahneler de aslında California’da çekilmiştir.

“Some Like It Hot (1959)”, 2000 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi Amerikan komedi filmi seçilmiştir. 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

   

   

Konu:
Joe (Curtis) ve Jerry (Lemmon), iş aramakta olan zor durumdaki iki müzisyendir. ABD’de sıkı bir alkol yasağının uygulandığı o günlerde, Saint Valentine’s Günü Katliamı (1929) olarak bilinen ve yedi kişini ölümüyle sonuçlanan çeteler arası bir çatışmaya tanık olurlar. Katliamı yapan ve geride tanık bırakmak istemeyen ‘Spats’ Columbo ve adamları onları öldürmek üzereyken polislerin gelmesinden faydalanıp kaçarlar. Kılık değiştirerek kasabayı terk etmeye karar veren ikili, kadın kılığına girip tamamen kızlardan oluşan bir orkestraya katılmayı başarır. Bir tren dolusu genç kızla Florida’ya doğru yataklı trenle yola çıktıklarında artık isimleri Josephine ve Daphne’dir. Trende tanıştıkları ve orkestrada şarkı söyleyip gitar çalan Polonya asıllı “Sugar Kane”‘e (Monreo) ilk görüşte âşık olurlar. Sugar Kane ise Florida’da zengin bir milyoner bulup onunla evlenmeyi hayal etmektedir.


Florida’ya geldikten sonra bir otele yerleşirler. Joe (Curtis), orkestradan arta kalan ve kadın kılığında olmak zorunda olmadığı zamanlarda Sugar Kane’e kendisini Shell Oil’in varisi bir milyoner olarak tanıtır ve onu elde etmeye çalışır. Gerçek bir milyoner olan Osgood Fielding III ise Daphne adlı bir kadın sandığı Jerry’ye (Lemmon) âşık olmuştur. Jerry erkek olduğunu saklamak zorunda olduğundan durumu idare eder. Osgood bir gece onu yatında yemeğe çağırır. Joe onu, Osgood’u yattan uzak tutması ve kendisinin de yata Sugar Kane’i götürmesi konusunda ikna eder. Jimmy Osgood’u bir otele dans etmeye götürken, Joe da milyoner olduğuna inanadırmak istediği Sugar Kane’i boş kalan yata götürür. Osgood Daphne’yle nişanlanmak ister ve bir an için onun bir milyoner olduğunu düşünüp heyecanlanana Daphne bu teklifi kabul eder.
“İtalyan Operası’nın Dostları” adlı bir konferansa katılmak için otele gelen ve aslında Joe ve Jimmy’nin peşinde olan gansterler görür görmez onları tanırlar. Art arda meydana gelen pek çok karışıklık ve kovlamacadan sonra Jerry, Joe, Osgood ve Sugar Osgood’un yatına kaçarlar. Bu sırada gerçeği anlayan Sugar, Joe’ya milyonere degil ona âşık olduğunu söyler. Bu sırada Jimmy de Osgood’a onunla evlenemeyeceğini anlatmaya çalışmaktadır. Osgood onu anlamayıp karşı çıktığında ise peruğunu çıkartıp aslında bir erkek olduğunu göstermek zorunda kalır.

Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: