Yaşamak İçin – Alive (1993)

http://www.imdb.com/title/tt0106246/

Video: DivX 5 512×288 25.00fps [Stream 00]
Audio: MPEG Audio 48000Hz stereo 128kbps [Stream 01]

SES: Türkçe
ALTYAZI: Türkçe / İngilizce

Tür: Macera, Dram
Yapım Yılı, Ülkesi: 1993 – ABD
Yapımcı: Bruce Cohen, Kathleen Kennedy, Robert Watts
Senaryo (Kitap): Piers Paul Read
Senaryo: John Patrick Shanley
Yönetmen: Frank Marshall
Görüntü Yönetmeni: Peter James
Müzik: James Newton Howard
Gösterim Tarihi: 15 Ocak 1993 (ABD)

Oyuncular:
John Malkovich — Anlatan
Ethan Hawke (Nando Parrado),
Vincent Spano (Antonio Balbi),
Josh Hamilton (Roberto Canessa),
Bruce Ramsay (Carlitos Páez),
John Newton (Antonio ‘Tintín’ Vizintín (as John Haymes Newton)),
David Kriegel (Gustavo Zerbino),
Kevin Breznahan (Roy Harley),
Sam Behrens (Javier Methol),
Illeana Douglas (Lilliana Methol),
Jack Noseworthy (Bobby François)

Uruguaylı rugby oyuncuların da içinde bulunduğu uçak, 13 Ekim 1972'de düştü.

Film Hakkında:

Uruguay’ın Montevideo şehrindeki Stella Maris Koleji’nin “Old Christians” isimli rugby takımı, Şili’nin Santiago şehrinde maç yapacaktı.
13 Ekim 1972’de aralarında Uruguaylı rugby oyuncularının da bulunduğu 45 kişiyi taşıyan Uruguay Hava Kuvvetleri’ne ait uçak, And Dağları’na çarpıp düştü.
Kurtulanlardan sekizi, 29 Ekim gecesi uçağın enkazında uyurken çığ düşmesi sonucu öldü.
Hayatta kalan 16 kişi ancak 23 Aralık 1972 günü, 72 gün sonra kurtarılabilmiştir.
Mucizevi kurtuluşun en acı yanı ise kazazede yakınlarının, kurtulanların neyle beslenerek hayatta kaldıklarını öğrenmeleridir. Durumu kabullenmek hem kazazedeler hem de yakınları için hiç de kolay olmamıştır.
Kazadan kurtulanlar, yiyecek olmadığı için ölenlerin cesetlerini yiyerek hayatta kaldı. Ancak ölülerin çoğu hem sınıf arkadaşı hem de yakın dostlarıydı.

Kazazedeler, yanlarında taşıdıkları peynirleri yiyerek hayatta kalmayı başardıklarını söylediler. Diğer detayları aileleriyle paylaşmayı planlamışlardı. Ancak kaza yerinde çekilen fotoğraflar basına sızdırıldı ve sansasyon yaratmak üzere hazırlanmış yazılarla kamuoyunun önüne neredeyse atıldılar. Bunun üzerine 28 Aralık’ta  Montevideo’da Stella Maris Koleji’nde basın toplantısı düzenleyerek 72 gün içinde yaşadıklarını anlattılar.

 Piers Paul Read, 1974’te kurtulanlarla yapılan röportajlara dayanarak yaşananları “Alive: The Story of the Andes Survivors” adlı romanında anlattı. Kitap Türkçeye “soğuk ölüm” adıyla çevrildi.
Olayla ilgili ikinci kitabı kazadan kurtulanlardan Kurtulmalarından otuz dört yıl sonra Nando Parrado, Vince Rause ile birlikte “Miracle in the Andes: 72 Days on the Mountain and My Long Trek Home” adlı kitabı yayınladı. Ancak tam 34 yıl sonra; 2006’da…

 Uçağın çarptığı 4.200 rakımlı tepenin bir adı yoktu. Bu olaydan sonra Cerro Seler adı verildi. Ancak bu tepe Glaciar de las Lágrimas (Gözyaşları Buzulu) olarak anılıyor. 

Kazadan kurtulan Parrado, Canessa ve Şilili Huaso Sergio Catalan, "Alive" filminin oyuncularına yaşadıklarını anlattı.

Ayrıca; kazadan kurtulanlardan Nando Parrado, filme teknik danışmanlık yaptı. Carlitos Páez ve Ramon “Moncho” Sabella, oyunculara olayların nasıl geliştiğini anlattılar.Bu filmle aynı yıl “Alive: 20 Years Later (1993)” adıyla bir belgeselde çekildi. Jill Fullerton-Smith’in yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği belgeselde kazadan kurtulanların yirmi yıl sonraki yaşantıları incelendi ve “Alive: The Miracle of the Andes” filmine yaptıkları katkılar da anlatıldı.

Gerçek hayattan alınma çok etkileyici bir film, uzun süre etkisinden kurtulamıyorsunuz, iliklerinize kadar soğuğu hissedip, onların hayatta kalma mücadelesini hissediyorsunuz. İnsanların birbirlerinin etlerini yemesi inanılmaz etkileyici.

Konu:
Uruguaylı bir rugby takımının oyuncuları bulunan uçak And dağlarına çakılır.
Bu çarpışma esnasında yolcuların bir kısmı ölür ama çoğunluğu da sağ olarak kurtulur. Sekiz gün boyunca uçağın enkazında oturup kurtarılmayı beklerler. Ancak yardım bir türlü gelmez. Bu arada radyodan da arama çabalarının sonuç vermemesi ve çok soğuk ortamda bu kadar zaman yaşamalarının artık söz konusu olamayacağı üzerine arama çalışmalarına son verildiğini duyarlar. Sıfırın altındaki soğuk bir ortamda on hafta boyunca hayatta kalma çabaları inanılmaz boyutlara ulaşır ve sonunda gençlerden üçü yardım bulmak amacıyla yola çıkarlar.

Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: