Ve Tanrı Kadını Yarattı – Et Dieu… créa la femme (1956)

http://www.imdb.com/title/tt0049189/

DVDRIP + Menülü DVD
SES: Türkçe / Fransızca
ALTYAZI: Türkçe

Tür: Dram
Yapım Yılı, Ülkesi: 1956, Fransa / İtalya
Yapımcı: Claude Ganz, Raoul Lévy
Senaryo: Roger Vadim, Raoul Lévy
Yönetmen : Roger Vadim
Görüntü Yönetmeni: Armand Thirard 
Müzik: Paul Mizraki
Gösterim Tarihi: 28 Kasım 1956 Fransa, 24 Ocak 1958 (Türkiye)

Oyuncular
Brigitte Bardot…Juliete Hardy
Curd Jürgens…Eric Carradine
Jean-Louis Trintignant…Michel Tardieu
Jane Marken…Madame Morin
Jean Tissier …M. Vigier-Lefranc
Isabelle Corey…Lucienne
Jacqueline Ventura…Mme Vigier-Lefranc
Jacques Ciron…Le secrétaire d’Eric
Paul Faivre…M. Morin
Jany Mourey…
Philippe Grenier…
Jean Lefebvre…
Leopoldo Francés…
Jean Toscano…
Marie Glory…

Film Hakkında:

“Bardot, inkar edilemez mükemmellikte yaratılmış bir eser”
New York Times

Brigitte Bardot hakkında güzel bir blog:
http://misique.over-blog.fr/pages/BRIGITTE_BARDOT_-3169801.html

Ve Tanrı Kadını Yarattı (Fransızca: Et Dieu… créa la femme) baş oyuncusu Brigitte Bardot olan 1956’te Roger Vadim tarafından yönetilen bir Fransız filmdir. Bardot’u ünlü ettiren ve onun “sex kitten” (seks kedi) sembolunu yaratan filmi olarak biliniyor.
1957’de bu film Amerika Birleşik Devletleri’nde Kingsley-International Pictures tarafından piyasa çıktığı zaman Amerikan sinemada cinselliğin simgesini yükseltti ve Bardot hemen ün kazandı.

Bardot’un yalınayak dans ettiği sahne sinema tarihinin en erotik, en iç gıcıklayıcı sahnelerinden biri olarak kabul ediliyor.

YOUTUBE’den o sahneyi izleyebilirsiniz:

Fransız Yeni Dalga sinemasının örneklerinden “…Ve Tanrı Kadını Yarattı”, aşkın ve erotizmin ön planda olduğu sahneleriyle döneminin en çok konuşulan sosyal olaylarından biri haline gelmiş, birçok ülkede yasaklanmıştır.

Filmdeki küçük sahil kasabası St. Tropez ise neredeyse bir gecede dünya jet sosyetesinin gözdesi olmuştur.
Saint Tropez’in yanısıra Bardot, bikiniyi de meşhur etmiştir.

Fransız tasarımcı Louis Reard, bikiniyi yaptı ve patentini almıştı. 1 Haziran 1946’da Amerikalılar Pasifik’teki Bikini Atolü’nde bir atom denemesi yapmıştı. Defileye hazırlanan Louis Reard, kadınlar için icat ettiği deniz kıyafetine “çarpıcı” olması açısından bu yüzden bikini adını verdi. Bikini 5 Haziran 1946 günü Paris’te yapılan bir moda gösterisinde Micheline Bernardi tarafından ilk kez sergilendi.
İlk bikini pamuktan yapılmıştı ve üzerinde gazete deseni vardı. Bayan Bernardi, bu bikiniyle meşhur olmuştu Ama bikiniyi tüm dünyanın tanıması ve kadınların benimsemesi için yılların geçmesi “ve Tanrı… Kadını Yarattı” filminin çekilmesi gerekiyordu. Brigitte Bardot’un bikini giymesi sayesinde tüm dünya bu giysiyi tanıdı, kadınlar da benimsedi.

Sinema tarihinin en sansasyonel filmlerinden “…ve Tanrı Kadını Yarattı”, Brigitte Bardot’yu dünyaca tanınan seks ilahelerinden birine dönüştürmüştür.
“…ve Tanrı Kadını Yarattı”, sadece dünyevi zevkler için yaşayan genç ve çekici Juliette’in öyküsünü konu alır. Genç eşi Bardot için bu filmi çeken Fransız yönetmen Roger Vadim; Jane Fonda, Catherine Deneuve gibi dünyanın en güzel kadınları ile yaşadığı ilişkilerle de tanınıyor.

Brigitte Bardot (d.1934) filmin çekildiği tarihte yönetmen Roger Vadim (d.1928 – ö.2000) ile evliydi.
Roger Vadim 1988 yılında aynı filmin “And God Created Woman” adı ile yeni bir çevrimini yaptı. Bu ikinci filmde Rebecca De Mornay, Vincent Spano ve Frank Langella başrolleri paylaşmışlardı.
Film cinsel içeriği yüzünden ABD’de büyük gürültü kopardı ve Katolik kilisesinin hışmına uğradı. Zaten bu filmden birkaç ay önce de Elia Kazan’ın Tennessee Williams uyarlaması Baby Doll filmi aynı akibete uğramış ve kilise tarafından boykot edilmişti.
Filmde kullanılan “Mon coeur éclate” şarkısı Gilbert Bécaud’ya aittir. Filmin diğer müzik parçası “Dis-moi quelque chose de gentil” ise Solange Berry ‘nindir.

Konu:
“… ve Tanrı Kadını Yarattı”, sadece dünyevi zevkler için yaşayan genç ve çekici Juliette’in öyküsünü konu alır. Müthiş güzelliğiyle erkekleri kendine hayran bırakan kimsesiz Juliette, tüm zamanını yaşadığı kasabada çıplak ayak dolaşarak, aşk şarkıları dinleyip dans ederek geçirir. Kasabanın zenginlerinden Mösyö Carradine’in kendisine tutkuyla bağlı olmasına rağmen gözü yalnızca genç Antoine’ı görmektedir. Ancak şartlar yüzünden, Antoine’ın küçük ve çekingen kardeşi Michel’in evlenme teklifini kabul edecektir. Juliette, kocasına sadık kalmaya çalışsa da çevresindeki erkeklerin ona karşı tutkusu acaba bu genç ve çekici kadını hangi olaylara sürükleyecektir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Nefret – Le Mépris (1963) 720p [ALTYAZI]

Reklamlar
Comments
One Response to “Ve Tanrı Kadını Yarattı – Et Dieu… créa la femme (1956)”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Ve Tanrı Kadını Yarattı – Et Dieu… créa la femme (1956) Share this:TwitterFacebookLike this:BeğenBe the first to like this […]Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: